top of page

Kedves Barátunk!

A magyar szellemi és kulturális értékek teremtésének, megőrzésének elengedhetetlen föltétele, hogy fölvértezzük a jövő magyar médiumainak szakembereit a XXI. század kihívásaival szemben. Ez csak világszínvonalú oktatással, képzéssel lehetséges, ennek pedig azt a szellemiséget is közvetítenie kell, amely nemzetünk további megőrzésének, összetartásának és fölemelésének záloga.

Ettől a fölismeréstől vezérelve, egyesületet szándékozunk létrehozni, és a magyarság olyan kiemelkedő képviselőit kívánjuk felkérni az egyesület alapító tagjainak, akik életművükkel példát állítanak a jövő nemzedékei elé.

Ennek az egyesületnek a Dunaversitas nevet kívánjuk adni.

Tisztelettel

Benkő Samu

Benyhe János

Sára Sándor

(Részlet az 1999. augusztus 20-án született levélből)

 

            A Dunaversitas Egyesület  a magyar szellemi élet jeles képviselőinek támogatásával jött létre 2000 márciusában azzal a céllal, hogy a Duna Televízió munkatársinak, hazai és határon túli tudósítóinak oktatását, szakmai továbbképzését szolgálja.

Az alapítók dr. Balla Bálint szociológus, Benkő Samu akadémikus, Benyhe János író, műfordító, dr. Csiha Kálmán püspök, Dobos László író, Hámos László politológus, Korniss Péter  fotóművész, Kozma Imre főtisztelendő, dr. Mádl Ferenc köztársasági elnök, Makovecz Imre építész, Nemeskürty István professzor, O’sváth György közgazdász, jogász, Sára Sándor filmrendező, Schrammel Imre keramikusművész, Szabó Magda író, Szokolay Sándor zeneszerző, dr. Tempfli József püspök és Törőcsik Mari színművész voltak.

            Részlet a Dunaversitas Egyesület alapszabályából  (Budapest 1999. október 18.):

2. §   A Dunaversitas célja

A Duna Televízió valamennyi munkatársának – akár munkavállaló, akár megbízott – magas szintű szakmai képzése, oktatása, szakmai fejlődésének előmozdítása, és ezzel annak biztosítása, hogy a Duna Televízió az Alapító Okiratában meghatározott célt szolgálhassa, mely szerint „A műsorszolgáltatás szolgálja a magyar és egyetemes szellemi és kulturális értékek közvetítését, a tárgyilagos Magyarország- és magyarságkép kialakítását Európában és azon kívül, a népek közötti kapcsolatok ápolását és erősítését, a magyar kisebbségek identitásának, anyanyelvének, kultúrájának megőrzését”.

            A Dunaversitas Egyesület a 2013-as esztendőben a tizenkettedik Mesterkurzusát tartja. A működéshez szükséges infrastruktúrát az MTVA adja, a képzés anyagi hátterét az egyesület pályázatok útján, a Duna Televízióért Alapítvánnyal való együttműködés keretében  biztosítja.

A Mesterkurzus tanárai és előadói a filmszakma kiemelkedő képviselői, szellemi életünk elismert személyiségei. Az elmúlt években meghívott előadóink voltak – többek között – Gaál István, Fekete Ibolya, Péterffy András, Gulyás Gyula, Bollók Csaba, Gyarmathy Lívia, Dárday István, Orosz István filmrendezők, Fék György, Várhegyi Rudolf hangmérnökök, Rák József, Kurucz Sándor és Wonke Rezső operatőrök, Bodzsoni István szerkesztő-újságíró, Bakos Edit, az Uránia Nemzeti Filmszínház igazgatója, Móser Zoltán fotóművész, Gelencsér Gábor, Hirsch Tibor, Pápai Zsolt, Veress József filmesztéták, filmtörténészek, valamint az alapító tagok közül Schrammel Imre keramikus művész, Makovecz Imre építész, Benkő Samu művelődéstörténész, Korniss Péter fotóművész, Benyhe János műfordító és Sára Sándor, a Dunaversitas Egyesület elnöke.

A tanév során a hallgatók nyolc alkalommal három napos szakmai előadás-sorozaton vesznek részt, és műhelyfoglalkozások keretében lehetőségük van egy-egy vizsgafilm elkészítésére. A felvételi vizsgán megfelelt hallgatók részére az oktatás ingyenes.

Az elfogadott forgatókönyvek alapján a vizsgafilmek elkészítéséhez tanulmányi keretet, gyártási segítséget biztosítunk. A határon túli hallgatók útiköltségét megtérítjük, valamint az előadások idején hozzájárulunk a költségeikhez. A Mesterkurzus sikeres elvégzéséről oklevelet adunk ki. A vizsgafilmeket elsősorban a közszolgálati televízióban mutatjuk be, de kisközösségi televíziók műsorában, valamint szakmai bemutatókon, filmszemléken is láthatja azokat a közönség. 

Fő tantárgyaink: A mozgóképnyelv alapjai, Mozgókép-elemzés, Dramaturgiai ismeretek, A kép és a hang kifejező eszközei, Filmtörténeti ismeretek. Előadások hangzanak még el – többek között – dokumentumfilm és etika, televíziós újságírás-szerkesztés, a film és a társművészetek, a film beszélt nyelve témakörökben. A hallgatók megismerkedhetnek a televízió stúdióival, az ott használt technikával, bepillanthatnak az élő adás munkálataiba is.

Nagy hangsúlyt helyezünk a műhelyfoglalkozásokra, ahol a vezető tanárok, dr. Buglya Sándor, dr. Horváth Z. Gergely és Lugossy László filmrendezők irányításával a hallgatók filmterveinek megvitatása, a forgatókönyvek kidolgozása és a forgatások dramaturgiai előkészítése történik.

A Dunaversitas Egyesület Mesterkurzusain – a magyarországiak mellett – évről évre sok erdélyi, délvidéki és felvidéki fiatal vesz részt a továbbképzésben. A végzett hallgatók száma az elmúlt több mint egy évtized alatt közel százötven fő volt.

2002-ben együttműködési megállapodás született egyesületünk és a gödöllői Szent István Egyetem Gépészmérnöki Kara között. A felvételi vizsgán megfelelt hallgatók részt vettek a Mesterkurzuson, és év végén kihelyezett vizsgán adtak számot tudásukról, és Mozgóképnyelv és dramaturgia tantárgyból gyakorlati jegyet kaptak egyetemi indexükbe.

            Az évek során szép szakmai sikerek születtek, hallgatóink számos alkotása szerepelt hazai és külföldi fesztiválokon, szemléken, bemutatókon és különböző televíziók műsorán. Filmjeinkből három egyórás összeállítás „Tudatom veletek, megvagyunk” címmel többször adásba került a Duna Televízió műsorában. 2006-ban egyórás bemutató programmal részt vettünk a Pécsi Filmünnepen. 2006-tól évente nagysikerű egészestés bemutatót tartottunk filmjeinkből a délvidéki Magyarkanizsán, ugyanakkor több hallgatónk művét bemutatta néhány helyi televízió is.

Petke László filmje, a Hogyha az isten akarja a varsói UNICA Világfesztiválon (UNESCO, 2005) ezüstdíjat és Fellini-díjat kapott. Száva Enikő Zátonyon című filmje a Román Televízió díját nyerte el a III. Film.Dok – Magyar–Román Dokumentumfilm Fesztiválon (Csíkszereda, 2006), valamint bejutott a 2008-as Kamera Hungária televíziós fesztivál döntőjébe, és erre a filmre alapozott iskolai oktató program működik sikeresen Franciaországban, Olaszországban és Romániában.  Jakab Ervin Költözés című filmjét beválogatták a 38. Magyar Filmszemle (2007) versenyébe. Válogatásokat mutattunk be vizsgafilmjeinkből az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Faludi Ferenc Akadémia rendezésében. Juhász Ágota Nászidő című alkotása a Pusztaszeri Természetfilm Fesztiválon különdíjat, az UNICA Világfesztiválon (Liptószentmiklós, 2007) ezüstdíjat, Simon Zsófia Mostoha kézre nem adjuk című műve a IV. Film.Dok Fesztiválon (Csíkszereda, 2007) zsűri-különdíjat kapott.

Ambrus Emese Viva Constanţa! című filmje a Dialëktus Fesztivál (Budapest) kategória-díját, a marosvásárhelyi Alternatív Filmfesztiválon a legjobb forgatókönyv díját, a miskolci Cinefesten pedig a Roma-kép versenykategória fődíját nyerte el, valamint bejutott a Göttingeni Filmfesztivál versenyébe. A Filmtett – Erdélyi filmes portálon interjú jelent meg Ambrus Emesével 2008. január 23-án: Portréfilm a roma Elvisről címmel Csoma Emőke tollából (részlet):

„Ambrus Emese ambiciózus fiatal alkotó, aki Viva Constanţa! című dokumentumfilmjével tűnt fel az idei filmfesztiválokon… A Viva Constanţa! a Dunaversitas Egyesület mesterkurzusának  záróvizsgafilmjeként készült.

– Ezek szerint a Dunaversitas kurzusra való felvételivel a szerkesztői munkádhoz szerettél volna további ismereteket szerezni?

– Igen, pontosan, a televíziós munkához. Emellett viszont először kaptam választ arra a kérdésemre, hogy mit jelent »filmesen« látni, gondolkodni, és tudatosan használni a filmes kifejezőeszközöket. Érdekes, hogy a tévés anyagaimban mindig minimálisra csökkentettem a saját szövegeimet, próbáltam olyan helyzetekben filmezni a szereplőimet, amelyek önmagukért beszélnek, hogy ne nekem kelljen beszámolnom az információról. Persze sok jelenet nem kerülhetett be ezekbe a kis anyagokba, nagyon tömören, sűrűn kellett sok mindent elmondani, viszont a tanáraim pontosan az előző szándékomban bátorítottak, abban, hogy milyen módon mesélhetsz még a bevált televíziós nyelven kívül.” 

A délvidéki, magyarkanizsai Iván Attila 2006/2007-ben volt hallgatónk.  Ki vagy mi voltam című filmje a XIII. Faludi Ferenc Nemzetközi Filmszemlén (zsűrielnök: Pupi Avati) a dokumentumfilm kategória I. helyezettje lett.

 „Ünnepélyes díjkiosztóval zárult a Bizalom című XIII. Faludi nemzetközi filmszemle és fotópályázat november 15-én, szombat este 19 órakor az Uránia Nemzeti Filmszínházban.

A dokumentumfilmek közül Iván Attila Ki vagy mi voltam című munkáját értékelte a zsűri a legjobbnak. Nyereménye – az Akadémia pénzdíján túl –, hogy a Duna Televízió 2009-ben műsorára tűzi alkotását. A film a szerbiai Tau Közösség életét, valamint egy drogfüggő fiatalember és családja történetét mutatja be. Azonban a zsűri nem pusztán a mondanivalót díjazta, hanem az elkészítés professzionális minőségét is (az anyag remekül szerkesztett, jó a film ritmusa és nagyon szép a fényképezés).” (Faludi Akadémia – honlap – részlet, 2008)

A film 2009. augusztus 3-án került a Duna Televízió képernyőjére.

Csubrilo Zoltán Még oda nem ér az idő című filmje az 55. Országos Független Filmszemlén (2008) a legjobb portréfilm díját nyerte el.

2009-ben a 40. Magyar Filmszemle versenyprogramjában két filmünk szerepelt: Csubrilo Zoltán Még oda nem ér az idő és Szász Csongor Matuska (2007, 70 perc) című alkotásai. 

A Filmtett – Erdélyi filmes portál így írt ekkor a filmről. „Szász Csongor, az ifjú délvidéki származású dokumentumfilmes Matuska Szilveszter ellentmondásos alakját megidézve áttételesen szülőföldjének közösségéről tudósít. Arról a ragaszkodásról, ami a »biatorbágyi rémhez« fűzi a megszólaltatottakat, a regényírótól a csantavéri öregekig. Szász Csongor összességében érett, markáns munkával debütált, amely az eddigi elismerések mellé (IV. Országos Helytörténeti Dokumentumfilm Szemle fődíja, a 37. Dunántúli Függetlenfilm Szemle dokumentumfilm különdíja) jó eséllyel pályázhat szemledíjra is.”

A filmet 2009. augusztus 31-én láthatták a Duna Televízió nézői.

2010-ben Székely Róbert (Marosvásárhely): Misike (2006-2008, 62 perc) című filmje, amely a Dunatáj Alapítvány támogatásával készülhetett el, bejutott a 41. Magyar Filmszemle dokumentumfilmes versenyprogramjába. A film három éven át követi a kilencéves Misike sorsát, aki a Marosvásárhely melletti réten  birkákat őriz, apjával egy széllelbélelt viskóban lakik, és bár iskolába kellene már járnia, erre nem sok esélye van. Vajon mi lesz a kisfiú sorsa?

A délvidéki Majláth Dianna Gyermekbánat (2010, 36 perc) című filmje a Göttingeni Filmfesztivál versenyprogramjában szerepelt. Hősnője, Janka az utolsó fordulóban esik ki egy kvízműsorból, pedig nagy szüksége lett volna a magas nyereményre, mert gyerekeivel nagyon nehéz körülmények között él. A filmet bemutatták Szabadkán, ahol részt vettek a szereplők is. Majláth Dianna az alábbi levelet küldte nekünk:

Szeretném megköszönni Önöknek ez elmúlt egy évet. Külön köszönettel tartozom, mert ez az év számomra sokkal többet jelentett, mint egy egyéves műhelymunka, ahol bevezetnek a „szakm”„ rejtelmeibe. Őszintén szólva, az elején fogalmam sem volt, hogy mibe vágtam a fejszém. … Láthatták rajtam, mennyire erőlködtem, mennyire szerettem volna megérteni tudatosan azt, amit Önök mondani szeretnének nekem a műhelymunka  során … Ez az év számomra egy tökéletes önismereti folyamat volt!

Túl gyorsan elröppent, viszont rengeteg élménnyel, tapasztalattal gazdagodtam.
Tudom, túlságosan rácsodálkozom mindenre! Viszont bátran ki merem jelenteni, hogy az Önöknél eltöltött röpke egy év megindított bennem valamit, és ezt tiszta szívemből szeretném megköszönni ...

Nem tudom, látták-e a filmet vagy sem, megint vannak történések a szereplőim körül.
Szeptember elején kisebb bemutatót tartottam azoknak az embereknek, akik segítettek a film létrejöttében. Ki gondolta volna, de az emberekben valami megindult, és a film bemutatása után sorra jelentkeztek, hogy szeretnének segíteni rajtuk. A filmem híre egészen polgármesteri szintig eljutott, és elindult a segítő akció. Jelenleg úgy néz ki, hogy kapni fognak családi pótlékot és díjmentesen átköltözhetnek egy jobb házba.

Szeretném folytatni a filmet. Mit szólnak hozzá? Mire legyek figyelmes, hogy még jobb legyen, mint a mostani?
Előre is köszönöm a választ!

Maradok tisztelettel: Majláth Dianna
 

Váradi Kalmár Zsuzsanna Kilencezer sikátor című filmje különdíjat kapott a Szentpétervári Nemzetközi Függetlenfilm Fesztiválon.

Zurbó Dorottya Elátkozott ház című alkotásával A szegénység arcai filmfesztiválon a zsűri elismerésében részesült.   

2010 nyarán első alkalommal került megrendezésre egy egyhetes intenzív nyári gyakorlat a Börzsönyben. A hallgatók három forgatócsoportban forgattak filmet egy elöregedő falu életéről. Az oktatáshoz, a vizsgafilmek elkészítéséhez, a nyári gyakorlat megrendezéséhez a Duna Televízióért Alapítvány nyújtott nélkülözhetetlen anyagi támogatást.

A Cinepécs V. Moveast Nemzetközi Filmfesztiválon a Válogatás a Faludi Nemzetközi Amatőrfilm Szemle díjnyertes filmjeiből programban két volt hallgatónk filmje szerepelt. Iván Attila (Magyarkanizsa) – Ki vagy mi voltam (legjobb dokumentumfilm) és Both Rita (Kolozsvár) – Flört (legjobb kisjátékfilm) című alkotásai.

2010. október 10-én együttműködési szerződést írtunk alá a felvidéki Diószeg magán szakközépiskola támogatásáról.

A Mediawave Nemzetközi Film- és Zenei Fesztiválon Zurbó Dorottya: Hát ki az én életem? című alkotása szerepelt.

Erényt kovácsolni a különbözőségből / sokféleségből az oktatásban címmel nemzetközi pedagógiai program részeként szerepelt két vizsgafilmünk az Eduquer par la diversité en Europe rendezvénysorozaton Párizsban, a Foeven (Brüsszeli Európa Bizottság) szervezésében (2008-2011). A kiválasztott filmek (Hogyha az Isten akarja, Zátonyon) öt ország középiskoláiban szerepelnek tananyagként az oktatásban. A kutatás magyarországi résztvevői: Ady Endre Gimnázium – Nagyatád, Deák Ferenc Gimnázium – Budapest, Petőfi Sándor Gimnázium – Budapest, ELTE BTK Francia Tanszék – Budapest. Szakmai tanácsadó: dr. Buglya Sándor rendező, filmpedagógus – Dunaversitas Egyesület, Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem – Kolozsvár.

Az Uránia Nemzeti Filmszínházban megtartott XV. Faludi Nemzetközi Amatőrfilmszemlén Zurbó Dorottya Az elátkozott ház című dokumentumfilmje rendezői különdíjat érdemelt ki, és szekciójában I. helyezést ért el.

2011 májusában a franciaországi Salon de Provence-ban tartott magyar esten Juhász Ágota: Nászidő és Petke László: Hogyha az Isten akarja című vizsgafilmjei szerepeltek.

2011 augusztusában a szlovákiai Ipolyszakálloson ismét rendeztünk nyári alkotótábort felvidéki hallgatóink szervezésében, helyi támogatással. A vezető tanárok Lugossy László, Buglya Sándor rendezők és Kurucz Sándor operatőr voltak.

Csíkszeredában, a 7. Film.Dok Fesztivál versenyprogramjában Bartók Csaba (Szepsi): Az igazságos, Zurbó Dorottya: Hát ki az én életem?, Vörös T. Balázs (Sepsiszentgyörgy): Kilakoltatás után és Csubrillo Zoltán: Sok mindent ki kő bírni című filmjükkel szerepeltek, Zsigmond Attila (Gyergyószentmiklós) Így veszett el Erdélyország című alkotásáért a zsűri elismerő oklevelét vehette át.

            Egyesületünk tíz éves jubileuma alkalmából vizsgafilmjeinkből elkészítettünk egy DVD-sorozatot Válogatás a Dunaversitas  Egyesület vizsgafilmjeiből (2000-2010) címmel:

1. Schneider Tibor: Híreket mondunk; Villányi Zoltán: Különös órásmester; Csúcs Mária: Egy szép napunk; Dorkó Zsuzsanna: Jeremy és Gábor; Varga Éva: Komló, alvóváros

2. Zsigmond Attila: Mindennapi kenyerünket…; Czibolya Kálmán: Tizenöt; Somogyi Csaba: Cenzúrázott üzenet; J. Mező Éva: Antik történet; Erdélyi András: Káloki hétköznap

3. Petke László: Hogyha az Isten akarja…; Bíró Hajnal: Huth; Juhász Ágota: Nászidő; Száva Enikő: Zátonyon  

4. Kerezsi Iringó: Hagyaték; Xantus Áron: Santier pasol…; Bálint Ibolya: Asszonyélet

5. Iván Attila: Ki vagy mi voltam?; Jakab Ervin: Költözés; Székely Róbert: Misike  

6. Orosz Ildikó: É, mint Éva; Király Attila: Fahalászok; Ambruzs Emese: Viva  Constanţa! 

7. Csubrillo Zoltán: „Még oda nem ér az idő…”; Majláth Dianna: Gyerekbánat; Simon Júlia: Mostoha kézre nem adjuk; Zurbó Dorottya: Hát ki az én életem?

Kulics Ágnes

A Dunaversitas Egyesület

bottom of page